Jak profesjonalnie wyczyścić dywan, wykładzinę, tekstylną tapicerkę?
Szybkie i skuteczne czyszczenie tekstyliów wymaga nie tylko odpowiednich preparatów, ale także odpowiedniego sprzętu i techniki pracy. Poniżej prezentujemy jak zrobić to profesjonalnie przy użyciu sprawdzonych środków TENZI.
Czyszczenie rozpoczynamy od odkurzania, które pomoże usunąć luźny brud i postawić właściwą diagnozę jeśli chodzi o intensywność i charakter zabrudzeń wymagających dalszej pracy. Na początek sprawdzamy, czy na powierzchni nie ma najbardziej uciążliwych zabrudzeń pochodzenia syntetycznego, takich jak ślady smoły, żywicy, gumy do żucia, kleju, plasteliny lub parafiny. Do ich usunięcia stosujemy preparat PUNKT w aerozolu. Spryskujemy nim intensywnie brudne miejsce, odczekujemy chwilę, aż produkt zadziała i szorujemy szczotką. W przypadku grubszego zanieczyszczenia powtarzamy spryskiwanie i szorowanie aż do całkowitego usunięcia śladu.
Kolejny krok to usuwanie widocznych plam pochodzenia organicznego, np. z kawy, herbaty, mleka, soków czy krwi. Do tego celu stosujemy bezpieczny proszek na bazie aktywnego tlenu TOP PLAM OXY. W przypadku starych plam rozsypujemy proszek bezpośrednio na plamę, a następnie spryskujemy go wodą pozostawiając na kilkadziesiąt minut nie pozwalając mu w tym czasie wyschnąć. Gdy plamy są w miarę świeże stosujemy roztwór 30 g na 100 ml wody, którym spryskujemy i szorujemy plamę.
W przypadku, gdy na powierzchni dywaników czy tapicerki znajdują się plamy ropopochodne, od olejów czy smarów proponujemy użycie preparatu UNI CLEAN o silnych właściwościach odtłuszczających. Spryskujemy nim zabrudzenie, pozostawiamy na ok. 5-15 min, a następnie przeszorowujemy je szczotką.
Po tych zabiegach, którymi poddawaliśmy wybrane miejsca na powierzchniach przechodzimy do prania zasadniczego. Etap odplamiania pomijamy, gdy na wykładzinie lub dywanie nie było widocznych silniejszych zabrudzeń miejscowych.
Użycie samego odkurzacza piorącego sprawdza się jedynie w przypadku lekko zabrudzonych powierzchni wymagających odświeżenia. Jednak do takich przypadków rzadko bywa wzywana profesjonalna firma. Dlatego możemy od razu przyjąć konieczność wstępnego spryskania całej powierzchni preparatem, który odpowiednio zmiękczy i rozpuści brud przygotowując go na działanie odkurzacza. Do tej czynności nazywanej pre-spray polecamy uniwersalny środek APC IN - skuteczny, a jednocześnie bezpieczny dla większości powierzchni.
Ze względu na chłonność każdej tkaniny, a także jej strukturę przestrzenną, która sprawia, że brud wnika głęboko kolejnym ważnym etapem jest szorowanie lub bonetowanie. Przy dużych powierzchniach najlepiej użyć do tego maszyny jednotarczowej wraz z odpowiednim roztworem preparatu TEXTIL.
Niekiedy ten etap można zastąpić lub uzupełnić praniem ekstrakcyjnym (odkurzaczem piorącym) z użycie dedykowanego preparatu TEXTIL-EX. Jedną z jego właściwości jest niska pienistość, która pozwala oszczędzać wodę podczas płukania i skraca czas pracy.
Po całej pracy związanej z czyszczeniem przychodzi pora na etap płukania, koniecznie z użyciem czystej wody i odkurzacza piorącego. Dokładne i prawidłowe płukanie zagwarantuje usunięcie brudu i resztek detergentów z całego przekroju tkaniny. Dlatego powtarzamy je kilkukrotnie, wymieniając w razie potrzeby wodę. Do „gaszenia” piany w zbiorniku - jeśli będzie taka konieczność - posłuży nam preparat DE FOAM.
Po wypłukaniu dywanu czy wykładziny i wysuszeniu możemy jeszcze spryskać je równomiernie preparatem ODOR OFF NANO, który skutecznie i na długi czas neutralizuje nieprzyjemne zapachy (np. dymu tytoniowego).
Po całkowitym wysuszeniu wybrane powierzchnie tekstylne możemy też zaimpregnować. Posłuży nam to tego środek TEXTIL PROT. Spryskujemy nim obficie powierzchnię tkaniny, tak, by cała równomiernie przesiąkła preparatem i pozostawiamy do wyschnięcia, najlepiej w cieple. Po tym zabiegu woda przestanie wnikać z strukturę materiału pozostając cały czas na zewnątrz.